Publikováno

Vysvětlení pojmů Nike – Roshe Run, Flyknit, NM, GS, LD-1000,…

Vysvětlení pojmů - nike roshe run, one, flyknit, hyperfuse

Nike Roshe Run – modelová řada sportovní značky Nike designovaná v roce 2012 Dylanem Raaschem. Boty byly vytvořeny v duchu buddhistického Zenu, jak sám designér uvádí.

Nike Roshe One – Nike Roshe Run byly přejmenovány v roce 2015 na Roshe One, zřejmě, aby jejich modely mohly dál pokračovat v dalších řadách

NM (Natural Motion) – speciálně vaflovaná podrážka pro lepší došlap a sportovní výkony

Flyknit – svršek tenisky vytvořený technologií Flyknit se vyznačuje ultralehkostí. Tato technologie měla premiéru v roce 2012

LD-1000 – Nike Roshe LD-1000 měl premiéru v roce 2014 a vychází z legendárního modelu Nike Cortez z roku 1972, které byly vůbec prvními běžeckými boty značky Nike. Svršek je z modelu Cortez, podrážka zase z Roshe

Daybreak – Nike Roshe Daybreak vychází z klasického modelu Nike Daybreak

GS (grade school) – dětský model bot, nicméně boty jsou až do čísla 40 a lze si je pořídit i pokud jste již starší

Hyperfuse – technologie, kdy místo šití jednotlivých kusů je použito tavení za tepla

WNMS – boty určeny pro dámy

Premium – modely se značkou Premium, jak již samotný název napovídá, jsou prémiové a většinou po vyprodání zásob se již nevyrábějí

BR (breath) – nejprodyšnější svršky, ideální na léto. Vyznačují se extra perforací

Print – tisk, použitá technologie barvení svršku

Toddler – boty určené pro ty nejmenší

Publikováno

Historie Nike Roshe Run

dylan raasch

A jak to všechno začalo?

V roce 2010, kdy se svět ještě neprobral z finanční krize (2008), Nike dal designérům za úkol, aby vyvinuli běžeckou botu pro podzim 2011. V té době většina běžeckých bot stála přes 100$ a právě tuto cenu se Nike snažil snížit na 70$. Jelikož se nejednalo o Nike Performance running, ale o Nike Sportswear running, kde se klade větší důraz na styl než na výkon, ujal se práce i Dylan Raasch.

Inspiraci hledal v buddhistickém Zenu a jeho jednoduchostí. Odtud pochází i samotné označení modelu „Roshe“, kde bylo záměrně změněno poslední písmenko „i“ na „e“. Původní název „Roshi“ znamená mistr Zenu (starý učitel).

Nike-Roshe-Run
Nike Roshe Run
dylan raasch
Dylan Raasch
nike-roshe-run-historie
Nike Roshe Run skica
Publikováno

Nike Roshe Run Flyknit

Nike Roshe Run Flyknit

Co jsou Roshe Run Flyknit?

Flyknit technologie je poměrně nová a poprvé byla použita v roce 2011 na Mistrovství světa mužského maratonu. Bota byla navržena podle požadavků vrcholových běžců a zvláštností je, že všechny 3 první místa obsadili běžci s botou právě této technologie. Flyknit se vyznačuje muší váhou (proto Fly), dokonalou přiléhavostí na noze a ultrapohodlným svrškem. Je určena pro drsné tréninky běhu a maratonu, nicméně si získala popularitu i mezi „obyčejným“ osazenstvem. Stále více lidí preferují pohodlné boty jak ve fitness centru, tak ve městě a proto se s ní dá setkat prakticky kdekoliv. Nicméně design se nejvíce přibližuje běžeckým botám. Dále je zajímavé zmínit, že tato technologie využívá jednotlivá vlákna pletené spolu namísto tradiční tkaniny a tím snižuje množství odpadu v průměru o 80% ve srovnání s jinými Nike botami.

Nike Roshe Run Flyknit
Nike Roshe Run Flyknit

Nejžhavější novinkou je bota Nike Roshe Run Flyknit Premium. Liší se hlavně v detailech na středové části. Flyknit materiál už nenajdeme na celé botě. Středovou část tvoří kožený materiál a Nike vlnka vystupuje z boty. Flyknit Premium působí opravdu líbivým dojmem a spojuje sportovní botu s lifestyle do města. Tento model řadím mezi nejkrásnější, které Roshe Run nabízejí.

Nike Roshe Run Flyknit Premium
Nike Roshe Run Flyknit Premium
Publikováno

Nike Roshe Run NM

nike-roshe-run-nm-breeze-white-balck-hot-lava

Co jsou Roshe Run NM?

Jak to už u Nike bývá zvykem, usiluje o zavádění nejnovějších technologií do svých obuví a nyní představil Nike Roshe Run NM, NM – Natural Motion. Nike Slibuje největší pohodlí, které jsme v předchozím modelu ještě nezažili. Hlavní rozdíl je v podrážce a v okrajích, kde vchází bota. Je příjemnější a poskytuje větší flexibilitu. Na chození je bota ultrapohodlná, jinak se nedá ani popsat, její design potěší kdejaké oko. Těšíme se na další novinky, které nám Nike přinese.

nike-roshe-run-nm-breeze-white-balck-hot-lava
Nike Roshe Run NM Breeze White Balck Hot Lava